5/5 - (2 امتیاز)

وبلاگ

پایدار پکینگ، راهکاری مطمئن، ساده و ارزان

5/5 - (2 امتیاز)
راهنمای نظافت آشپزخانه صنعتی

نظافت آشپزخانه برخلاف نظافت سایر بخش های رستوران و سالن غذا خوری، تنها شامل نظافت سطوح نیست، بلکه علاوه بر نظافت کف، دیوار و سقف، شامل تجهیزات آشپزخانه صنعتی نظیر فر، دیگ چلوپز، کباب پز و… می شود. باید توجه کرد که نظافت تجهیزات آشپزخانه تنها شامل تمیزی ظاهری نیست، بلکه این وسایل به دلیل تماس مستقیم با مواد غذایی می بایست ضدعفونی نیز شوند.

نحوه تمیز کردن سطوح استیل

بسیاری از تجهیزات آشپزخانه از جنس استیل ساخته می شود. دلیل انتخاب این جنس بهداشتی بودن این فلز است. بافت سطح استیل به گونه ای است که صیقلی بوده و آلودگی در آن نفوذ نمی کند. همچنین به دلیل ضد زنگ بودن، زنگار از آن جدا نمی شود و به درون مواد غذایی راه پیدا نمی کند.

بهترین روش تمیز کردن سطوح از جنس استیل استفاده از ترکیب جوش شیرین و سرکه است. برای این کار کافیست دو قاشق غذاخوری جوش شیرین روی استیل ریخته و بعد سرکه را روی آن ریخته و ده دقیقه صبر کنید و سطح را بشویید. این ترکیب در درخشندگی و جلا دهی استیل هم مفید است.

نحوه تمیز کردن کف آشپزخانه

مواد غذایی که در کف اشپزخانه می ریزد باعث کثیفی می شود. از روغن گرفته تا انواع بخار و آب غذا سبب این آلودگی می شود. قدم زدن و پا خوردن نیز باعث انتقال و تشدید این آلودگی می شود. کف آشپزخانه می بایست روزانه چند نوبت با آب و پودر تاید نظافت شود. عدم نظافت به موقع ضمن افزایش آلودگی، باعث چرب شدن و سر خوردگی پرسنل و خطرات ناشی از آن می شود.

نظافت تجهیزات آشپزخانه صنعتی

شاید مهمترین بخش نظافت در هر آشپزخانه ای بهداشت تجهیزات آشپزی باشد. این وسایل مستقیما در طبخ غذا موثر هستند و مواد اولیه غذاها درون آن به عمل آوری می شود. از همین رو می بایست بعد از هر طبخ این وسایل را با مواد نظافتی شستشو و چندین نوبت آبکشی کرد. لازم به ذکر است که نظافت این وسایل ضمن تامین بهداشت، طول عمر دستگاه هم بیشتر خواهد کرد و در عملکرد آن خللی ایجاد نمی کند.

بخار شور، واتر جت و اسکرابر از دستگاه هایی هستند که به منظور نظافت مکانیزه آشپزخانه و ادوات آن استفاده می شود. این تجهیزات به کمک فشار بخار و آب و ترکیب شوینده ها سبب از بین بردن و ضد عفونی کردن آشپزخانه می شود.

– نظافت دیگ چلوپز

دیگ چلوپز که به منظور طبخ انواع خورشت کاربرد دارد، بعد از هر بار استفاده می بایست شستشو و آب کشی شود. واشر دور درب این وسیله مستعد جمع شدن بقایا و بخارات غذا است که در صورت با قیماندن، محل تجمع آلودگی و میکروب ها می شود. شیر تخلیه نیز میبایست در حین آب گیری با آب چند نوبت تخلیه شود تا باقیمانده غذا از آن خارج شود.

نظافت دیگ چلو پز
نظافت دیگ چلویی

حرارت شعله گاز سبب چسبیدن ترشحات انواع غذا روی بدنه می شود که در صورت عدم نظافت به موقع، از بین بردن آن هر نوبت سخت تر و سخت تر می شود. بدنه استیل دستگاه را می توان به کمک سیم نرم و کمی سرکه و جوش شیرین شستشو و سفید نمود.

– نظافت کباب پز چدنی

پایان هر روز می توان کباب پز چدنی را نظافت کرد. گوشت در هنگام کباب شدن مقداری از آب بافت خود را از دست می دهد و ریزش می کند. ریختن بقایای کباب روی چدن و سینی زیر و عدم نظافت روزانه آن سبب می شود در طبخ های بعدی بوی بدی ایجاد شود. بنابراین می توانید چدنی ها را به راحتی با آب و تاید بشویید. باید توجه نمود که ریختن آب گوشت و مرغ سبب مسدود شدن برنرهای گازی می شود. سوراخ های برنر را می توانید با سوزن و سیم کشی آزاد و نطافت نمایید. بدنه کباب پز را با سیم و مقداری جوش شیرین نظافت و سفید کنید.

نظافت کباب پز چدنی
نظافت کباب پز چدنی گازی

– نظافت چرخ گوشت رستورانی

چرخ گوشت از آن دسته وسایل است که به دلیل برخورد با گوشت همیشه چرب است. قبل از نظافت ابتدا چند تکه نان را درون دستگاه ریخته و چرخ کنید تا تکه گوشت های داخل مجرای دستگاه که دسترسی به آن امکان ندارد خارج شود.

نظافت چرخ گوشت رستورانی
نظافت چرخ گوشت رستورانی

وجود قطعات کوچک مختلف در درون هم (گلویی، طوقه، تیغه، حلزونی، سینی) این نیاز را به وجود می آورد که بایستی آن ها را دمونتاژ نمود و درون آب گرم همراه با مواد شوینده به مدت 10 دقیقه قرار داد تا چربی، روغن یا گوشت باقی مانده از آن جدا شود. در انتها بهتر است تمام قطعات خشک شوند. باید توجه کرد که بخش موتور چرخ گوشت رستورانی که برقی است را هیچ موقع نباید خیس کرد و تنها با دستمال مرطوب نظافت را انجام داد.

فراموش نکنید که به هیچ وجه از الکل، تینر یا بنزین برای تمیز کردن قطعات چرخ گوشت استفاده نکنید.

– تعمیر تجهیزات لوازم آشپزخانه

اگر برای رستوران و یا مطبخ نیاز به تعمیرات سبک و سنگین دارید و یا نیاز به پشتبانی فنی تعمیرات خود دارید روی متخصصین ما حساب کنید. کلیه خدمات و تعمیرات تجهیرات آشپزخانه صنعتی نظیر تعمیر کباب پز چدنی، انواع شعله پز، دیگ پلویی و پلویی، انواع سردکن، پوستکن سیب زمینی و … پذیرفته می شود. کافیست با ما به شماره 09193936049 تماس بگیرید تا در اسرع وقت به صورت حضوری تعمیرات مورد نظر انجام شود.

5/5 - (2 امتیاز)

درج کنیددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *