5/5 - (3 امتیاز)

وبلاگ

پایدار پکینگ، راهکاری مطمئن، ساده و ارزان

5/5 - (3 امتیاز)
دستگاه شرینک پک چگونه کار می کند

بسته بندی آنقدر گسترش یافته است که امروزه به عنوان یک صنعت سود آور مطرح است. بسته بندی در یک کالا می تواند به عنوان یک رسانه عمل کند و تاثیرات شگرفی در مخاطب بگذارد.
هر محصولی که تولید می شوند نیازمند به بسته بندی خاص خود است که علاوه بر نگهداری، مشخصات آن نیز در آن درج شده باشد و از همه مهمتر بتواند مشتریان را جذب کند. استفاده از طرح ها خلاقانه و چاپ نقوش زیبا می تواند تاثیرات شگرفی در بازاریابی کالا داشته باشد.

کاربرد بسته بندی

به طور کلی محصولات به دلایل مختلفی بسته بندی و روانه باز می شوند. یکی از این دلایل جنبه تبلیغاتی دارد. فارغ ار کیفیت محصول، استفاده از زرق و برق و جعبه های خلاقانه و نقوش برجسته با رنگ و المان های بصری طراحی شده، همه و همه کمک زیادی به جلب توجه مشتری می کند.

محافظت از محصول بعد از تولید از  دیگر کارایی بسته بندی است. بسیاری از کالاها نیازمند مراقبت هستند تا در هنگام رسیدن به دست مصرف کننده بدون مشکل باشند. برای مثال در ظروف شیشه ای ایمنی بسته بندی اولویت بالاتری دارد تا زیبایی آن.

برخی از انواع بسته بندی ثانویه هستند و بیشتر به منظور نظم دهی جعبه های کوچک در کنار یکدیگر هستند تا به صورت جینی یا پکی به فروش برسد. یا جعبه اصلی محصول را در هنگام حمل و نقل از آسیب دور کند. معمولا استفاده از پوشش نایلونی بهترین گزینه برای این کار است که می توان به صورت صنعتی با دستگاه شرینک پک بسته بندی کرد.

نایلون شیرینگ پک

کشیدن روکش پلاستیکی به دور محصول را شرینک کردن می نامند. بطری های چند تایی و جعبه های مقوایی را نایلون کشی می کنند تا سهولت در حمل و نقل به وجود آید. امنیت پکیج کالا جهت جابه جایی و حمل و نقل آن بسیار مهم است. روکش نایلون شیرینگ پگ که از جنس Polyethylene است به صورت رولی و کیلویی خریداری شده و در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. ضخامت نایلون ها را می توان با توجه به وزن و ابعاد جعبه ها تغییر داد تا ظرافت و استحکام مورد نظر شکل بگیرد.

دستگاه شرینک پک چگونه کار می کند

  • آماده سازی

با توجه به اندازه جعبه یا کالا، مقداری از غلاف نایلون پلی اتیلن شیرینگ را برش داده و دور کالا قرار می دهند. در هنگام برش نایون میبایست این موضوع را را در نطر گرفت که حرارت سبب کوتاه و جمع شدگی نایلون می شود. لذا اندازه با علم به این رویداد انتخاب می گردد. با چند بار کوشش و امتحان میزان آن توسط اپراتور به دست می آید.

  • تولید حرارت

برای انقباض نایلون پلی اتیلن نیاز به حرارت است. ماشین شرینک پک دارای تونلی است که در آن تبادل گرمایی صورت می گیرد و با برق سه فاز تامین انرژی می شود. جریان برق، المنت های میله ای داخل محفظه را روشن می کند و سیم کرم نیکل داخل المنت شروع به مقاومت می کند و انرژی الکتریکی را نگه می دارد که سبب گرمایش می شود.

برای اینکه حرارت درون محفظه به گردش در آید و به صورت هوای داغ زیر و روی محصول را پوشش دهد از فن استفاده می شود. به چرخش درآمدن پره های فن کمک شایانی به کیفیت و یکنواختی لایه بسته بندی شرینک پک می کند. در ورودی و خروجی محفظه می بایست از پارچه و برزنت نسوز استفاده نمود تا حرارت خارج نشود.

پارچه نسوز در ورودی تونل دستگاه شیرینگ پک
پارچه نسوز در ورودی تونل دستگاه شیرینگ پک

نمونه دستی دستگاه شرینک همانند سشوار است که به دمیدن حرارت روی نایلون های ظریف تر بسته بندی محافظتی را شکل می دهد.

  • سیستم انتقال

برای سهولت ورود و خروج محصول از دستگاه کانوایر استفاده می کنند. جعبه روی رولیک های کانوایر  قرار گرفته و به آرامی از دل کوره حرارت عبور می کند. گذر کالا از داخل کوره سبب جذب لایه پلی اتیلنی دور جعبه یا محصول می گردد. سرعت حرکت کانوایر وابسطه به حرارتی است که تعیین شده است.

طراحی سیستم خنک کاری مناسب در انتهای دستگاه به ما این امکان را می دهد که لایه پلاستیکی شیرینک سطحی صاف و فرمی یکنواخت داشته باشد.

کاربرد دستگاه شرینک پک

بسیاری از محصولات نظیر توپ های پارچه را برای محافظت شرینک می کنند. نمونه معروف استفاده از بسته بندی شرینک، بطری های نوشابه و آب معدنی است که به صورت پک 12 تایی در کنار هم شیرینگ می شوند. برخی محصولات را در هنگام ترانزیت برای در امان ماندن از باران شرینک می کنند تا محفوظ بمانند. استفاده از دستگاه شرینک پک سرعت بسته بندی را افزایش داده و سیستم بسته بندی را مکانیزه می کند.

بطری لیبل شرینک شده
بطری لیبل شرینک شده

این همه کارایی شرینک پک نیست. از نایلون شرینک می توان برای زیباتر کردن بدنه بطری ها به جای استفاده از چسباندن لیبل کاغذی نیز استفاده کرد. بدین ترتیب که غلاف رنگی و طراحی شده را به اندازه دور کمر بطری انتخاب کرده و با اعمال حرارت به ناحیه مورد نظر سبب چسبیدن این غلاف دور بطری می شود. اصطلاحا به این دستگاه لیبل شیرینگ گفته می شود. کل بطری و بخش درب آن نیز می تواند به وسیله شرینک کردن پوشش دهی شود.

5/5 - (3 امتیاز)