5/5 - (1 امتیاز)

وبلاگ

پایدار پکینگ، راهکاری مطمئن، ساده و ارزان

5/5 - (1 امتیاز)
انواع ورق استنلس استیل

در علم ریخته گری استنلس استیل (Stainless Steel) فولادی با ویژگی ضد زنگ است که از آهن، کروم و نیکل ترکیب شده است. در استیل درصد جرمی کروم 10.5 درصد و حداکثر درصد جرمی کربن آن 1.2 درصد می‌باشد.این محصول در قالب انواع پروفیل ها و ورق تولید می شود. ورق های استنلس استیل مقاومت بالایی در برابر دماهای بالا و پایین دارند به طوری که تا ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد و همچنین تا دمای منفی ۲۰۰- درجه سانتی گراد می توان به آن ها حرارت داد.

انواع استیل

ورق استیل ضد اسید، استیل روکش دار و استیل نسوز از انواع این ورق ها محسوب می شوند. البته استیل در گریدهای مختلفی استاندارد شده است. از جمله سری ۳۰۰ و ۴۰۰ . شاید پر کاربرد ترین استیل در بازار سری ۳۰۰ باشد که ضد زنگ می باشد و به انواع مختلفی مثل ۳۰۴، ۳۰۵، ۳۱۶،۳۲۱، ۳۴۷ تقسیم می شود. استیل ۳۰۴ از سایرین پر مصرف تر است. اما استیل سری ۴۰۰ بیشتر در زندگی روزمره و وسایل کوچک استفاده می شود. مثلا استیل ۴۱۰ در برابر سایش مقاوم است اما نسبت به خوردگی مقاومت آن پایین تر است.

کاربرد ورق استیل در ماشین سازی

در این بین استیل ۳۰۴ با ۳۱۶ کاربردهای زیادی دارند. 304 به نام استیل صنایع غذایی 304 مهروف است و در تجهیزات آشپزخانه و ماشین هایی که با غذا و خوراک در تماس هستند به کار گفته می شود. 316 به دلیل مولیبدن ضد خوردگی است. به همین دلیل در صنایع آبی و دریایی نظیر کشیتی سازی استفاده های فراوانی دارد.

بدنه دستگاه میکسر بلندر پودری ویژه ترکیب مواد خوراکی همیشه از نوع استیل 304 انتخاب می شود تا برای نظافت و شستن کارایی آن از بین نرود. دستگاه شرینک پک تونلی نیز جداره بیرونی محفظه دمایی آن با ورق استیل مقاوم به حرارت بسته می شود.

کاربرد ورق استیل در ساخت تجهزات آشپزخانه صنعتی

استفاده از متریال با جنس استیل در تجهیزاتی که برای آشپزخانه استفاده می شود از ابتدایی ترین کارهاست. ورق های استیل به دلیل صیقلی بودن سطوح کمترین آلودگی را به خوب می گیرد و چربی و لک به راحتی از روی آن زدوده می شود.  استیل ها زنگ نمیزنند و آلودگی های ناشی از زنگ زدگی و خوردگی در آن ها مشاهده نمی شود که با مواد غذایی ترکیب شوند. به خاطر این همین ویژگی بخش های داخلی انواع دیگ پخت و پز نظیر دیگ خورشت پز صنعتی از ورق های استیل تولید می شوند.

سینک شستشو ظروف نیز به خاطر همین ویژگی مقاوم به خوردگی و زنگ زدن همیشه از جنس استیل تولید می شود.

5/5 - (1 امتیاز)